הקמעונאות הענף הרגיש המגיב לכל שינוי בסביבה החיצונית- היו קשובים לשינויים

Home » העיתונות » מאמרים » הקמעונאות הענף הרגיש המגיב לכל שינוי בסביבה החיצונית- היו קשובים לשינויים

הקמעונאות הענף הרגיש המגיב לכל שינוי בסביבה החיצונית- היו קשובים לשינויים

הקשר בין צריכת מזון למזג אוויר לבין מצב בטחוני והתנועה בקניונים הם רק חלק ממערך הקשרים ההופכים את הקמעונאות לענף רגיש המגיב לכל שינוי בסביבה החיצונית. לחלק מהשינויים ניתן להערך ולהוביל את השינוי ולחלק מהשינויים יש להגיב  ולהתמודד.  להפוך את הקורלציה לבעלת רווח לארגון.           

מצב בטחוני רגיש
מצב בטחוני מתוח מביא להאטה ניכרת במכירות. מניתוח ענפי המתבסס על סקר של איגוד לשכות המסחר, עולה כי הנפגעים העיקריים הם ענף ההסעדה, מסחר קמעונאי והשכרת רכב. מצב בטחוני  עשוי ליצור עלייה ברכישת מוצרים להגנה עצמית, כפי שקורה עכשיו עם הזינוק במכירת תכשירי גז מדמיע, פלפל ושוקרים חשמליים. המשך הדרדרות עלול להוביל לפגיעה בענפים נוספים כתיירות ונדל"ן .

הסלולארי  כגונב פוקוס
השימוש בסלולארי גורם לירידה חדה במכירות מוצרי האימפולס בקו הקופות.במקום להביט  במסטיקים או בחטיפי שוקולד, המבט מופנה אל הסלולר. אפליקציות שמציעות מבצעים ושולחות הודעות ללקוחות,או הצעה ישירה על ידי הקופאי במבצעים מיוחדים תסייע להגביר מכירות מקו חשוב זה.

שינוי תרבותי בתפיסה של יופי
השינוי בתפישת דמותה של האישה ה"אידאלית" הוא נושא חם ביותר. בתגובה לביקורות החריפות שסופגות קמעונאיות כמו ויקטוריה סיקרט בארה"ב המציגות נשים שדופות בפרסומות שלהן, החלה מגמה של רכישת בובות תצוגה בגדלים שונים – גם רזות גם מלאות  כדי להחזיר מראה אנושי לחלונות הראוה ולא את אידאל היופי שהיה מקובל עד כה.

רך ולהוביל את השינוי ולחלק מהשינויים יש להגיב  ולהתמודד.  להפוך את הקורלציה לבעלת רווח לארגון.

שינוי חברתי
סקר בבתי ספר תיכוניים בארה"ב מגלה מציאות מעניינת : בני הנוער שבעבר רצו ללבוש  מותגים ולהיות דומים זה לזה, בשנים האחרונות התחזק הצורך של בני הנוער בביטוי עצמי ובייחודיות, והם פחות ופחות מוכנים להסתובב כשלטי פרסומת עם לוגו.

חילופי דורות
הצמיחה בתוחלת החיים גורמת לכך שקמעונאים יצטרכו להתחשב בצרכים של בני הדור השלישי. בגרמניה רשת הסופרמרקטים "קייזר" החליטה להשקיע במבוגרים עם  תאורה חזקה יותר, זכוכיות מגדלת על המדפים, מעברים רחבים יותר לכיסאות גלגלים, כסאות מנוחה פה ושם, והכי חד – מדרגה במקרר שמאפשרת לטפס כדי להגיע למוצרים שעל המדפים העליונים.

אנשים שמובילים מהפכה מטעם עצמם
ב-2004 יצא מורגן ספרלוק בניסוי מתועד. הוא סעד את ליבו בסניפי מקדונלד'ס מהבוקר עד הערב ונענה לכל ההצעות להגדיל שתיה ולהגדיל מנה שקיבל. התוצאות לא אחרו לבוא. מצבו הבריאותי הידרדר – כפי שתועד בסרט המרתק Supersize Me. הנזק שנגרם למכירות מקדונלד'ס היה אדיר, ומאז היא עושה מאמצים לשפר את בריאות מוצריה ואת התדמית שלה.

כמעט כל מה שקורה בכל תחום משפיע על הענף. אבל מעבר לקשיים שנוצרים בצורך להתארגן מחדש, ליצור או להגיב, ההזדמנויות בהיענות לצרכים החדשים של הלקוחות – גדולות, ומאפשרות למותגים ולחנויות להמשיך להיות חלק משמעותי בחייהם.

מקורות  :מאמר חוקרת קמעונאות גלית מור
              סקר איגוד לשכות המסחר

      

By |2018-11-09T07:17:36+02:00נובמבר 1st, 2015|Categories: מאמרים|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment

Toggle Sliding Bar Area
שינוי גודל גופנים