עוקץ המנכ"ל ברשתות הקמעונאיות

Home » העיתונות » מניעת אובדן עיסקי » עוקץ המנכ"ל ברשתות הקמעונאיות

עוקץ המנכ"ל ברשתות הקמעונאיות

עוקץ המנכ"ל הוא עוקץ שבו מתקשר מתחזה לעובד בנקודת מכירה בשטח, מזדהה כגורם בכיר בחברה ודורש להכין לו באופן מיידי חבילה עם כסף ו/או סחורה הנמצאים בחנות. אותו מתחזה שולח נציג מטעמו, בד"כ אדם תמים כמו שליח או נהג מונית, אשר אוסף את החבילה ומעביר אותה אליו. בשנים האחרונות התופעה החריפה משמעותית, וגרמה לרשתות רבות הפסדים בעשרות מיליוני שקלים, לא פחות.

ישנם כמה גורמים שמאפשרים את הפעלת העוקץ בצורתו המיטבית. ראשית, פריסה ארצית של החברה שבאופן טבעי מחייבת קיומה של פירמידה שבנויה ממנהלים זוטרים, מנהלי ברמה בכירה והנהלה ארצית. פירמידה זאת היא קרקע פוריה לקיומו של המשתנה הבא, והוא שרשרת העברת מסרים פנים ארגונית לוקה בחסר. המשתנה השלישי הוא תחלופה גבוהה של כוח אדם, אשר מקשה על היכולת לעדכון שוטף בנהלים.

כל המשתנים הללו יוצרים פרצות שאליהן נכנסים בעורמה הנוכלים המבצעים את העוקץ. אותם נוכלים עושים את שיעורי הבית שלהם היטב לפני ביצוע הפעולה. הם לומדים להכיר את הארגון על כל הפירמידה שלו כולל שמות וטלפונים. הם לומדים את נהלי החברה עד כדי אופן ומועד הפקדת הכספים, מועדי החלפת קולקציות, כל מה שקשור לזיכויים, החלפות והחזרת סחורה למחסן, ואף מכירים את גורמי החוץ איתם עובדת החברה כמו ספקים ואפילו משרדי פרסום. כך הם יכולים להתחיל לבנות תסריטים לביצוע העוקץ, ו"בנק" של חנויות שיכולות להתאים להפעלה של אותו תסריט. לכל אלה אפשר להוסיף את קיומה של האפליקציה החדשה המציגה בעורמה אצל מקבל השיחה מספרי טלפון לפי בחירתו של הנוכל.

כך למשל לקוח שלנו מתחום האופנה הכניס קולקציה חדשה לחנויות הרשת. זמן קצר לאחר מכן עובדת באחד הסניפים קיבלה פנייה טלפונית להכין באופן מיידי חבילה עם בגדים עבור משרד הפרסום של הרשת, לצורך צילום הקטלוג לקולקציה החדשה. המתחזה בטלפון הבטיח לעובדת שמשרד הפרסום יחזיר את הבגדים מייד עם סיום הצילומים עם הדוגמניות. העובדת מיהרה לבצע את הנחיותיו וכך הצליח הנוכל להוציא סחורה בשווי 25 אלף שקלים מהחנות. מקרה דומה, של הוצאת סחורה לצורך "צילומי פרסומת לקטלוג", התרחש גם בסניף של רשת ציוד אלקטרוניקה בצפון.

הבשורות הטובות הן שבהחלט יש מה לעשות. כדי למזער בצורה דרסטית את האפשרות לביצוע העוקץ בחברה יש להגיע עד לאחרון העובדים בשטח. לא מספיק ליידע את המנהלים הזוטרים, יש לוודא שגם אחרון המחסנאים שהחל זה עתה את עבודתו יודע ומכיר את הסיכונים ואת הנהלים למיגורם. כך למשל, במקרה אחד תדרכנו את כל עובדי הרשת של אחת מרשתות האופנה הגדולות בישראל, ב100 נקודות בארץ. אחת המנהלות שנכחה בהדרכה שכחה לעדכן את אחת העובדות שלה שנעדרה ממנה, ועוד באותו יום במשמרת הערב הופעל עליה העוקץ ונגנבה סחורה בסכום של 3000 שקלים מהסניף.

אז מה אפשר לעשות עוד היום:

יש להוציא בהקדם האפשרי הודעה ברורה לכל עובדי הרשת, כאמור מבלי לפספס אף לא גורם אחד בשרשרת האספקה והשירות:

"לא מוציאים סחורה או כסף מהחנות בשום מצב!!". גם אם יבוא המנכ"ל בכבודו ובעצמו לסניף הרשת, לא נותנים לו סחורה או כסף מחוץ לנהלים.

כשיש ספק – אין ספק! במקרה של אי בהירות, על העובד לפנות להתייעצות עם המנהל הישיר *לפני הוצאת הסחורה ו/או הכסף מהסניף*.

ברמת ההנהלה, יש לצאת למהלך עדכון וריענון נהלים ברור ומקיף בקרב כל עובדי הרשת: כיצד ומתי מפקידים כסף, איך מקבלים סחורה חדשה, איך נכון לבצע החזרות ועוד. עדכון זה צריך להתבצע לאורך כל השנה באופן שוטף, בעיקר בקרב עובדים חדשים.

בנוסף, יש לבצע סקר איומים וסיכונים ועל פיו, לצד הטיפול בניטרול איומים אלה, יש לבנות תרחישים לעוקצים ולתרגל אותם בשטח. זאת על מנת לבחון את יישום ביצוע המדיניות והנהלים בסניפים ובמרכזים הלוגיסטיים. תרגילים כאלה יש לבצע בצורה מסודרת: לתקשר נכון את ביצוע התרגיל, לנתח את ממצאיו, לדווח על המסקנות ולפעול ליישומן. במקרה של כישלון התרגיל יש לבצע הסקת מסקנות עמוקה, שכן הכישלון הבא משמעותו עוקץ אמיתי שיכול להיות יקר מאוד לקופת החברה.

חשוב לציין שאחרי שנעשה העוקץ קשה מאוד עד כמעט בלתי אפשרי לאתר את הסחורה או הכסף. גם כשיש מצלמה לפעמים מצולמים אנשים תמימים כמו נהג מונית שנשלח לאיסוף חבילה שלא על דעתו, או גורם שלישי ורביעי לאותו אדם שיזם את העוקץ מלכתחילה. לכן, יש חשיבות עליונה להכנה מקדימה יסודית ומקצועית של העובדים והנהלה כדי לצמצם למינימום האפשרי עד למנוע לחלוטין את האפשרות לביצוע עוקץ המנכ"ל בחברה שבניהולנו.

הכותב: יוסי קרת, מנכ"ל חברת "קרת – מניעת אובדן עיסקי" העוסקת בתחום מניעת האובדן במגזר הקימעונאי יותר מ-25 שנה.

By |2018-11-04T18:59:55+02:00יוני 12th, 2018|Categories: מניעת אובדן עיסקי|Tags: |סגור לתגובות על עוקץ המנכ"ל ברשתות הקמעונאיות

About the Author:

Toggle Sliding Bar Area
שינוי גודל גופנים